استفاده تجاری از ملک مسکونی در چه مواردی مجاز است؟

1398/11/20

وکیل ملکی

 

جهت مشاوره حضوری و یا درخواست وکیل  با شماره زیر تماس بگیرید
09220583118

 

قوانین استفاده تجاری از ملک مسکونی- وکیل ملکی


یکی از عمده  اختلافات که بین مردم با یکدیگر و یا مردم  با شهرداری ایجاد می شود درمورد  طریقه استفاده از اماکن مسکونی است و به اصطلاح یعنی املاک بدون مجوز کاربری مسکونی ساختمان به تجاری تغيير داده می شود. برابر قانون در شهرهایی که نقشه جامع شهر تهیه شده شهرداری وظیفه دارد طبق ضوابط نقشه مزبور در پروانه های ساختمانی نوع استفاده از ساختمان را بیاورد و چنانچه برخلاف مندرجات پروانه ساختمانی در منطقه غیرتجاری، محل کسب یا پیشه و یا تجارت دایر شود شهرداری موضوع را تعقیب میکند.

 

پرسش: در صورت استفاده از اماکن مسکونی برای امور تجاری شهرداری چه اقدامی انجام خواهد داد؟
 

پاسخ: شهرداری به عنوان مدعی موضوع را در کمیسیون ماده ۱۰۰ مطرح می کند. این کمیسیون که در شهرداری مستقر می باشد مرکب از سه عضو است یعنی یک نفر نماینده وزارت کشور و یک نفر از اعضای شورای شهر و یک قاضی دادگستری که پس از وصول درخواست شهرداری به طرف مقابل موضوع را ابلاغ می کند تا ظرف ۱۰ روز توضیحات و پاسخ خود را به کمیسیون کتبا اعلام کند. پس از انجام این تشریفات موضوع با حضور نماینده شهرداری بدون آن که حق رأی داشته باشد مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که برای کمیسیون ثابت شود از مکان مسکونی به عنوان مکان تجاری و کسب و پیشه استفاده می شود با تعیین سمت مناسب که حداکثر دو ماه خواهد بود در مورد تعطیلی محل مزبور ظرف یک ماه انخان تصمیم می کند و این تصمیم به وسیله مامورین شهرداری اجرا می شود
 

پرسش: چنان چه فردی ملک مسکونی اش را به دیگری اجاره دهد و مستاجر از مکان مسکونی برای امور تجاری و کسب و پیشه استفاده کند آیا باز هم موضوع در کمیسیون ماده ۱۰۰ مطرح می شود؟
 

 پاسخ: با اثبات تخلف از مقررات شهرداری و اقدام برخلاف آن چه در پروانه ساختمانی در خصوص نوع استفاده از ساختمان آمده، چه این عمل توسط مالک و چه مستاجر صورت گیرد کمیسیون در مورد تعطیل محل کسب و پیشه و تجارت اتخاذ تصمیم خواهد کرد.


پرسش: چنان چه مالک یا مستاجر متخلف پس از اتخاذ تصميم مبنی بر تعطیل محل کسب از تعطیل کردن آن خودداری کند چه اقدامی صورت خواهد گرفت؟
 

 پاسخ: تصمیم کمیسیون مبنی بر تعطیل محل کسب توسط مامورین شهرداری اجرا می شود و کسی که با علم و آگاهی از این تصمیم و تعطیل محل کسب از آن برای کسب و پیشه و تجارت استفاده کند به حبس از ۶ ماه تا دو سال و جزای نقدی محکوم می شود و محل کسب دوباره تعطیل خواهد شد.
 

بیشتر بدانید: سه شرط قراردادی بسیار مهم که باید در قراردادهای ملکی بگنجانید

 

پرسش: چنان چه شخصی از ساختمانی که دارای پروانه مسکونی است برای طبابت با دفتر مهندسی استفاده کنند باز هم مرتکب تخلف شده است؟
 

پاسخ: دایر کردن دفتر وکالت، دفتر اسناد رسمی و ازدواج وطلاق، مطب ، دفتر روزنامه و مجله و یا دفتر مهندسی برابر قانون شهرداری تجاری محسوب نمی شود. بنابراین استفاده از اماکن مسکونی به منظور کلینیک درمانی آزمایشگاهی، طبی، تزریقات، داروخانه و درمانگاه خصوصی منعی ندارد.
 

پرسش: اگر کسی انباری با پارکینگ مسکونی و یا زیرزمین خود را برای امور تجاری با کسب و پیشه اختصاص دهد آیا باز هم این تعطیل می شود؟ 
 

پاسخ: بله، تغییر کاربری زیرزمین با پارکینگ به محل کسب و پیشه که در پروانه ساختمانی به عنوان انباری با پارکینگ ذکر شده تخلف بوده و موضوع در کمیسیون ماده ۱۰۰ طرح خواهد شد.
 

پرسش: اگر کسی بدون اخذ پروانه اقدام به ساخت و ساز کند و سپس از آن مکان به عنوان محل تجاری استفاده کند مرتکب تخلف شده است؟
 

 پاسخ: برابر ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، مالكين اراضی واملاک واقع در محدوده شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدامی چه عمرانی و چه تفکیک اراضی و شروع به ساخت وساز از شهرداری پروانه اخذ کنند و شهرداری می تواند از عملیات ساختمانی، ساختمانهای بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه به وسيله مامورین خود اعم از آن که ساختمان در زمین محصوریاغیرمحصور واقع باشد جلوگیری کند. البته برای ورود به زمین محصور جهت جلوگیری از احداث بنا اجازه مقام قضایی ضروری است.
 

پرسش: آیا رأی صادره از کمیسیون ماده ۱۰۰ درخصوص تعطیلی محل کسب وتجارت قطعی است؟
 

 پاسخ: خیراین رأی از سوی ذی نفع قابل شکایت و تجدیدنظر می باشد و کمیسیون تجدیدنظر ماده ۱۰۰ به درخواست او رسیدگی خواهد کرد.
 

پرسش: آیا مرجع دیگری هم برای شکایت از رأی کمیسیون وجود دارد؟ 
 

پاسخ: چنان چه رأی کمیسیون بدوی مورد اعتراض واقع گردید و با درخواست ذینفع موضوع در کمیسیون تجدیدنظر مورد رسیدگی واقع شد اگر معترض به این رای فرد عادی باشد (یعنی شهرداری نباشد) دیوان عدالت اداری مرجعی است که به درخواست معترض رسیدگی خواهد نمود.

 

 

برای دریافت مشاوره حقوقی در زمینه املاک کلیک کنید

درخواست مشاوره

وکیل ملکی تهران

وکیل متخصص املاک

وکیل ملکی